استفاده از چوب روسی شاخه ای در زمان قاجار ممنوع بود

مدت زیادی پس از اعمال تحریم ها بر واردات چوب روسی شاخه ای اروپا شاهد هجوم چوبی بود که ظاهراً از قزاقستان و قرقیزستان می آمد.

مقامات می گویند که تحریم کنندگان به طور فزاینده ای چوب را به عنوان آسیای مرکزی اشتباه می نویسند تا بتوانند به واردات آن به اتحادیه اروپا ادامه دهند.

بازرگانان با اعلام اینکه چوب واقعاً از آسیای مرکزی می آیند، از تحریم اتحادیه اروپا بر چوب روسیه و بلاروس فرار می کنند.
گمرکات در لیتوانی و لتونی در تلاش هستند تا با هجوم ناگهانی چوب با اسناد مشکوک از قزاقستان یا قرقیزستان مقابله کنند.
گزارشگران چندین شرکت قرقیزستانی و بلاروسی را یافتند که اسناد جعلی ارائه می کردند تا بازرگانان بتوانند چوب بلاروسی ممنوعه را به اتحادیه اروپا ارسال کنند.
زمانی که اتحادیه اروپا واردات چوب از روسیه و بلاروس  دو تامین کننده بزرگ اتحادیه را در واکنش به تهاجم به اوکراین ممنوع کرد، این اقدام وعده داد که میلیاردها یورو از بودجه آنها حذف خواهد شد.

چوب روسی شاخه ای

چوب روسی شاخه ای

اما تحقیقات جدید مرکز تحقیقات بلاروس (BIC)، سینا و شبکه‌ای از شرکای OCCRP نشان می‌دهد که شرکت‌های چوبی با استفاده از اسناد گمراه‌کننده که ادعا می‌کنند محموله‌هایشان از قزاقستان یا قرقیزستان می‌آیند، از این محدودیت‌ها دوری می‌کنند.

با افزایش سرسام آور قیمت بسیاری از محصولات چوبی از زمان اعمال تحریم های اتحادیه اروپا، خبرنگاران متوجه شرکت های متعددی شدند که آشکارا ارائه اسناد نادرست برای چوب های روسیه و بلاروس ارائه می دهند تا مشتریانشان بتوانند به طور غیرقانونی آن را در اروپا بفروشند.

بر روی کاغذ، واردات چوب اتحادیه اروپا از دو کشور آسیای مرکزی از حدود 445000 یورو در سال‌های 2020 و 2021 به بیش از 30 میلیون یورو تنها بین ژوئن تا اکتبر 2022 پس از شروع تحریم‌ها افزایش یافته است.

با این حال، قزاقستان یا قرقیزستان جنگل های کمی دارند. درختان کمتر از 6 درصد از زمین خود را پوشش می دهند و هر دو صادرات بیشتر انواع چوب را در اواخر سال 2021 متوقف کردند.

بر اساس داده‌های تجاری یورواستات، بیشتر الوارهای آسیای مرکزی به لیتوانی، لهستان، آلمان، دانمارک و لتونی ختم شده است. از ژوئن تا اکتبر، 93 درصد چوبی که ظاهراً از قزاقستان و قرقیزستان وارد اتحادیه اروپا شده بود به این پنج کشور رفت.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.