چگونه توت سفید را خشک کنیم که سیاه نشود | بهترین روش تولید چیپس میوه

چندین روش برای خشک کردن توت وجود دارد که معمولترین و ابتدایی ترین روش خشک کردن میوه با استفاده از آفتاب است. در ادامه یاد می گیریم که چگونه توت سفید را خشک کنیم که سیاه نشود!

یه پارچه را در جائی آفتابگیر قرار داده و توت ها را به مدت ۳ یا ۴ روز روی آن بگذارید تا خشک شوند .

ماکروفر ,یک روش سریع دیگری برای خشک کردن و نگهداری توت خشک شده می باشد.

سیستم‌های خشك كردن ميوه در ماكروفر ،‏ زمان خشک کردن را بدون اینکه اثر منفی بر روی کیفیت محصول داشته باشند،‏ به طور قابل توجهی کاهش می‌دهند.

با استفاده ازماکروفر در عرض ۳ دقیقه می توانید توت خشک تهیه نمایید.

راه دیگر استفاده از دستگاه توت خشک کن است که سبب می شود آب میوه به صورت خیلی آرام، آهسته و با حرارت خیلی کم تبخیر شود.

اکثر این دستگاه های توت خشک کن دارای المنت برقی در کف خود هستند که این المنتها به صورت مشبک می باشند و روی آنها هواکش قرار دارد.

بسته به نوع میوه و نوع دستگاه میوه خشک کن، ۲۴ ساعت وقت لازم است تا میوه ها به صورت کامل خشک شوند.(بهتره کمی آبلیمو به توت ها زد تا سیاه نشوند )

اگر در منزل میوه خشک کن ندارید، خشک کردن با فر نیز میتواند یکی از بهترین روش ها برای این کار باشد زیرا شکر یا ماده افزودنی دیگری به آن نمی افزایید و تنها چندین ساعت زمان برای این کار نیاز دارید.

فایده انجام این کار در خانه آن است که روی نتیجه کار خود کنترل خواهید داشت و میوه ها را به هر اندازه و شکلی که مایل باشید، خشک می کنید.

با توت سفید چی درست کنیم:

با توت سفید می توان مربای درست کرد مربای توت سفید بسیار خوشمزه و لذیذ می باشد یا می توان شیره توت را گرفت و از آن استفاده کرد

طرز تهیه شیره توت سفید:

شیره توت سفید را مانند شیره خرما و شیره انگور یا دوشاب می‌توان به راحتی در منزل تهیه نمود. با طرز تهیه شیره توت سفید در منزل  یا در کارخانجات به روش مدرن تهیه کرد.

موادلازم جهت تهیه شیره توت:

 • توت سفید 
 • آب

طرز تهیه ی شیره توت سفید:

      برای تهیه شیره توت سفید، توت‌های شیرین و آبدار را انتخاب کنید.

پس از تمیزکردن توت‌ها، آنها را داخل ظرفی ریخته و روی شعله قرار دهید.

بهتر است از قابلمه‌ای استفاده کنید که بزرگ و جادار باشد تا کار پختن و له‌کردن توت‌ها راحت‌تر شود.

مقداری آب روی توت‌ها بریزید تا موقع حرارت دیدن به ته قابلمه نچسبند و نسوزند.

میوه توت خیلی سریع له می‌شود و آب می‌اندازد اما شما با استفاده از یک کف‌گیر می‌توانید این روند را تسریع کنید.

وقتی‌ توت‌های له‌شده خوب پخته شده و له شدند، آن‌ها را از داخل یک توری رد کنید تا دانه‌ها و گوشت میوه از عصاره خالص آن جدا شود.

برای گرفتن عصاره در این مرحله از دست استفاده کنید و توری را حسابی با دست فشار دهید.

حالا عصاره جدا شده را دوباره داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا حسابی بجوشد و به غلظت مناسب برسد.

وقتی شیره به غلظت مناسب رسید حرارت را خاموش کرده و قابلمه را کنار بگذارید تا خنک شود.

شیره خنک‌شده را داخل بطری شیشه‌ای خشک و تمیز ریخته و آن را داخل یخچال نگه‌داری کنید.

چگونه توت سفید را خشک کنیم که سیاه نشود | بهترین روش تولید چیپس میوه

چگونه توت سفید را خشک کنیم که سیاه نشود؟

چگونه توت سفید را خشک کنیم که سیاه نشود؟توت سفید چطوری خشک کنیم:

روشی که برای خشک کردن توت ها در ایران به کار برده می شود، غالبا یکسان می باشد، توت سفید یکی از بهترین نوع میوه هایی است که خشک کردن آن رواج زیادی دارد، توت خشک سفید به روش سنتی و آفتابی خشک می شود، در این روش، توت بعد از برداشت لازم است، برای مدتی در معرض حرارت مستقیم خورشید قرار گیرد و بعد از این که به صورت نیمه خشکی تبدیل شد، به سایه منتقل شده و خشک کردن آن به صورت کامل در سایه اتفاق می افتد، کیفیت، رنگ و بسیاری از ویژگی های توت خشک بستگی به روش خشک کردن آن خواهد داشت.

طرز استفاده از دستگاه میوه خشک کن:

خشك كردن ميوه به روش صنعتي, این روش هم روشی متفاوت با قبل است زیرا در موارد زیادی به سودمان میشود در این روش میوه ها را در سینی های خشک کن قرار داده و دستگاه اتوماتیک را روی درجه مخصوص که بستگی به نوع شرکت خشک کن دارد تنظیم کرده و بعد از مدت کوتاهی توت خشک هایی با کیفیت خواهیم داشت.رنگ توت خشک بستگی به روش خشک کردن میوه دارد اگر میوه سفید و تمیز خشک شده بود یعنی با کیفیت عالی است.

علت سیاه شدن توت خشک:

در روش سنتی چون چند روز طول می کشد تا توت رطوبت خود را از دست بدهد باعث سیاه شدن توت می گردد برای جلوگیری از سیاه شدن توت بهتر است کمی آبلیمو به توت ها زده شود تا توت سیاه نشود.

دستگاه تولید توت خشک با بهترین کیفیت

دستگاه تولید توت خشک با بهترین کیفیتدستگاه خشک کن توت سفید یکی از بهترین روش های تهیه کردن محصولی با درجه اعلا می باشد.
دو نوع کلی را می توان در میان تمامی دستگاه های خشک کن میوه مشاهده نمود: انواع کابینی و مدل های ریلی.
دستگاه های خشک کن توت که کابینی هستند حجم ورودی پایینی دارند و میوه بر روی تعدادی سینی چیده شده، سپس داخل کوره آنها قرار می گیرد.
مدل های ریلی می توانند خشکبار بسیار مرغوب تری را نتیجه بدهند. قسمت اصلی آنها صفحه ای ریلی می باشد که محل های معینی برای قرار گرفتن توت بر روی آنها تعبیه شده است.
حرارت دهی در این دستگاه ها از تمامی جهات به میوه، مقدار یکسانی دارد و باعث می شود رنگ آن خیلی خوب از آب دربیاید. همین مسئله در افزایش کیفیت و قیمت توت خشک سفید تاثیری بالا بر جا خواهد گذاشت.

لیست قیمت دستگاه توت خشک کنی

لیست قیمت دستگاه توت خشک کنیقیمت دستگاه توت خشک کن:

قیمت دستگاه های خشک کن بر اساس دو معیار، اندازه دستگاه و تعداد سینی ها تعیین می شوند و امکانات آنها تفاوتی چندانی با یکدیگر ندارند.

قیمت دستگاه توت خشک کن خانگی:

این مدل خشک کن از نظر ظاهر کوچکتر است وگرنه تفاوت انچنانی با نمونه های دیگر خشک کن نداردتعداد سینی در این نوع از ۱تا۱۰عدداست

قیمت دستگاه توت خشک کن نیمه صنعتی:

این نوع بزرگتر از نمونه خانگی است و حدود ۱۰ عدد تا ۳۰ عدد وجود دارد. قیمت دستگاه خشک کن نیمه صنعتی در بازار قیمتی بین ۹ میلیون تا ۲۵ میلیون است

قیمت دستگاه توت خشک کن صنعتی:

دستگاه های خشک کن صنعتی برای مصارف عمده ای مورد استفاده قرار می گیرد، و برای به کارگیری این دستگاه باید مکان و فضای زیادی را اشغال میکند. و تعداد سینی های این دستگاه از ۱۰۰ عدد به بالا است. این دستگاه صنعتی از مشعلهای این دستگاه گازوییلی و  برقی و گازی استفاده می نماید. قیمت این دستگاه ها عددی بین ۵۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون است.

خرید ارزان ترین دستگاه توت خشک کنی در کشور

خرید ارزان ترین دستگاه توت خشک کنی در کشور

یکی از دستگاه هایی که امروزه خرید آن بیشتر مورد توجه است، میوه خشک کن ارزان می باشد که قیمت مناسبی دارد و به عنوان یک دستگاه چینی عرضه شده است.

نمونه های مختلفی از بهترین دستگاه های خشک کن به صورت دستگاه های ارزان چینی تولید شده اند.
میوه خشک کن ارزان فروش بیشتری هم دارد و شرایط مناسب تری برای خرید آن اعلام می شود.
ضمانت اصالت و سلامت کالا برای تمامی دستگاه های صنعتی چینی از جمله این خشک کن ها ارائه می شود که از ضروری ترین خدمات مربوط به فروش محسوب می شود و در کنار قیمت ارزان آن ها در سایت موجود است.

فروش ویژه دستگاه خشک کن توت

فروش ویژه دستگاه خشک کن توتدستگاه های خشک کن یکی از گزینه های مهم برای اشتغالزایی و کسب درآمد محسوب میشوند و با مطلوب ترین کیفیت و بهترین قیمت قابل استفاده به صورت کارگاهی، نیمه صنعتی و صنعتی است.
تولید در کوچکترین مکان حتی بصورت خانگی.در سال های اخیر استقبال از دستگاه های خشک کن زیاد شده و می توان برای خرید دستگاه به نمایندگی های مراکز فروش یا به صورت اینترنتی از این فروشگاه ها به راحتی خرید کرد

انواع سایز های دستگاه توت خشک کن

انواع سایز های دستگاه توت خشک کنانواع خانگی خشک کن

 • دستگاه خشک کن 20 کیلویی
 • دستگاه خشک کن 30 کیلویی
 • دستگاه خشک کن 40 کیلویی گازی
 • دستگاه خشک کن 40 کیلویی برقی
 • دستگاه خشک کن 50 کیلویی
 • دستگاه خشک کن 60 کیلویی
 • دستگاه خشک کن 70 کیلویی
 • دستگاه خشک کن 80 کیلویی

دستگاه نیمه صنعتی کابینتی

 • دستگاه 100 کیلویی خشک کن
 • دستگاه 150 کیلویی خشک کن
 • دستگاه 200 کیلویی خشک کن
 • دستگاه 300 کیلویی خشک کن

دستگاه صنعتی خشک کن

 • دستگاه خشک کن 500 کیلویی
 • دستگاه خشک کن 1000 کیلویی
 • دستگاه خشک کن 2000 کیلویی
 • دستگاه ابر خشک کن RG 4000

روش های تهیه انواع توت خشک

روش های تهیه انواع توت خشکروش نگهداری توت سفید تازه :

توت تازه را نمیتوان بیشتر از چند روز نگه داشت رای همین باید راهی برای نگهداری از توت پیدا کرد روش های نگهداری از توت عبارتند از :

 • انجماد توت 
 • مربای توت
 • دوشاب
 • خشك كردن توت با سولاردام (ماکروویو)
 • خشک کردن با دستگاه توت خشک کنی

چگونه توت خشک را نرم کنیم:

برای نگهداری خشکبار هایی از این قبیل(کشمش،مویز،آلو،انجیر،توت)،ابتدا خشکبار را شسته و سپس در یک دیس یا بشقاب گذاشته و درون یخچال نگهداری کنید.توت نیازی به شستشو ندارد اما با این حال اگر خواستید توت را بشویید،برای شستن توت،ابتدا توت ها را درون صافی ریخته و آب را بصورت ملایم از روی توت عبور دهید و پس از آبگیری،درون یخپال بگذارید.حتما دقت کنید که خشکبار میوه(کشمش،مویز،آلو،انجیر،توت)،را در فضای باز در یخچال نگهداری کنید و از کشیدن کاور و یا گذاشتن ظروف روی میوه جات به عنوان درب محافظ خودداری کنید.کشمش،مویز،آلو،انجیر،توت در داخل یخچال به مرور زمان،نرم می شوند و رطوبت یخچال را هم ه خود نمی گیرند.برای خرید توت سیاه خشک مرغوب بهتر است به فروشگاه ها و خشکبار فروشی ها که مرکز فروش توت خشک هستند مراجعه کنیم تا از سالم بودن و با کیفیت بودن توت مطمئن باشیم

انواع دستگاه توت خشک کن

انواع دستگاه توت خشک کن

چه میوه هایی را میتوان خشک کرد:

با دستگاه های خشک کن می توانند هرموادی را خشک نمایند. البته امروزه از دستگاه های خشک جهت تولید استفاده می کنند نه صرفا فقط خشک کن. عمده ترین محصولاتی که می توان با این دستگاه ها تولید نمود مواد غذایی می باشد. میوه جات، سبزیجات، گیاهان دارویی و درمانی، تولید کشمش، تولید چای خشک , تولید  توت خشک و انواع لواشک با طعم های مختلف تولید نمود.

در دستگاه های خشک کن می توان از سایز ها و جنس های مختلف سینی استفاده نمود. در واقع برای تولید میوه و سبزیجات باید از یک نوع سینی، برای تولید لواشک از سینی های بدون سوراخ و برای سایر موادی که می خواهیم خشک نماییم باید متناسب با آن سینی تهیه کنیم.

دستگاه های خشک کنی که در ایران ساخته می شود به دوگروه تقسیم خواهند شد که اولین گروه دستگاه ساده یا نیمه صنعتی نام دارند و دومین گروه دستگاه های خشک کن صنعتی هستند که مواد اولیه شما را در حجم های بالا را خشک می کند و سرعت و کیفیت عملیات خشک کردن از مزیت های این دستگاه های خشک کن محسوب می شود.

انعطاف پذیری این دستگاه ها بسیار بالا است به این دلیل که ما می توانیم سایز و اندازه ی دستگاه را با سلیقه ی دلخواه شما انجام دهیم و هیچ محدودیتی برای ساخت سایز ها نداریم.

مراکز فروش دستگاه توت خشک کن در سراسر کشور

مراکز فروش دستگاه توت خشک کن در سراسر کشورمرکز فروش دستگاه میوه خشک کن صنعتی یک مرکز مهم و تجاری در حوزه عرضه انواع دستگاه های میوه خشک کن ایرانی و خارجی به صورت مستقیم محسوب می شود.
فروش دستگاه میوه خشک کن امروزه توسط مراکز بسیار زیادی انجام می شود که بسیاری از آن ها واسطه هستند.
معمولا بسیاری از واسطه ها انواع دستگاه های میوه خشک کن را با قیمت های بسیار بالا عرضه می نمایند.واحد های صنعتی و نیمه صنعتی برای تولید انواع میوه خشک به تجهیزات و ماشین آلات خاصی نیاز خواهند داشت.

دستگاه میوه خشک کن صنعتی را میتوان بعنوان یکی از مهم ترین و ضروری ترین ماشین آلات به شمار آورد.
زیرا تنها با این دستگاه می توان انواع میوه را کاملا خشک نموده و بسته بندی کرد و عرضه نمود.
مرکز عرضه دستگاه خشک کن صنعتی یکی از مراکز دست اول در حوزه فروش دستگاه میوه خشک کن می باشد.
انتخاب و خرید انواع دستگاه های میوه خشک کن صنعتی در این مرکز با راهنمایی کارشناسان انجام می گیرد.

موارد استفاده از دستگاه های توت خشک کن

موارد استفاده از دستگاه های توت خشک کن موارد استفاده از خشک کن :

۱-استفاده در مشاغل خانگی و کوچک

۲-استفاده در قنادیها و خشکبار فروشی ها

۳-استفاده در عطاریها برای خشک کردن انواع گیاهان دارویی

راهنمای خرید دستگاه توت خشک کن

راهنمای خرید دستگاه توت خشک کن

در ابتدا به این سوال پاسخ می دهیم که چرا یک دستگاه خشک کن مفید است؟

دلیل اصلی استفاده از یک دستگاه میوه خشک کن، حفظ ویتامین ها و مواد معدنی طبیعی موجود در غذا و جلوگیری از سیاه شدن میوه خرد شده بدون فساد و خراب شدگی است. علت اصلی خرابی میوه و سبزیجات وجود رطوبت است و اکثر مواد غذایی رطوبت دارند ، مثلا از رطوبت ۲ تا ۹۶ درصد در مواد غذایی مختلف وجود دارد. البته به طور کلی رطوبت  در مواد غذایی بد نیست، اما همین رطوبت در طولانی مدت باعث می شود که باکتری ها و قارچ ها بعد از مدتی در آن محیط رشد کرده و مواد غذایی را خراب کنند.  بنابراین با استفاده از این دستگاه می توانید از رشد باکتری ها جلوگیری کنید و طول عمر مواد غذایی تان را از ۶ ماه تا ۵ سال افزایش دهید.

رایج ترین روش مورد استفاده افراد فریز کردن آن است با قرار دادن غذا در دمای پایین تر از صفر درجه می توانید مانع از رشد باکتری  ها در آن شوید.  روش دیگر قرار دادن  میوه ها در محلول آب نمک یا آب سرکه است که مانع از رسیدن اکسیژن به آن و در نهایت از فاسد شدن آن جلوگیری می کند.در این میان بهترین و موثرترین روش خشک کردن مواد غذایی است به راحتی می توانید مواد غذایی باقی مانده را خشک کرده و در یک کیسه پلاستیکی نگهداری کنید و هر زمان که به آن احتیاج داشتید کیسه را باز کرده و از خوردن آن لذت ببرید. خشک کردن غذا  از طریق ایجاد هوای گرم و خشک  باعث از بین بردن رطوبت غذا  می شود. گرما  ایجاد شده بین ۹۰ تا ۱۵۰ درجه فارنهایت است رطوبت از طریق گرما و هوای خارج شده و باعث ماندگاری مواد غذایی می شود. مزیت این روش این است که به راحتی می توانید میوه های خشک شده را نگهداری کنید و تمامی املاح، ویتامین و مواد معدنی در آن حفظ خواهد شد.

وظیفه اصلی این دستگاه از بین بردن رطوبت است که به راحتی و توسط همه مدل ها انجام می شود اما آنچه که این دستگاه ها را از هم متمایز می کند ویژگی های کاربردی اضافی در آن می باشد.

ویژگیهای دستگاه های خشک کن:

 • تعداد قفسه ها
 • ترموستات
 • جریان هوا 
 • ظرفیت

 


 • مقایسه ۵ دستگاه خشک کن برتر:

  MAGIC MILLCUISINARTEXCALIBURPRESTONESCO
  مشخص نشدهمشخص نشده۱۵فوت مربعمشخص نشدهمتغیرظرفیت
  ۹۵-۹۹۶-۱۲۵-۱۲سینی
  ۹۵-۱۵۸۱۱۰-۱۷۵۱۰۵-۱۶۵۹۰-۱۶۵۹۵-۱۶۰محدوده ی دمایی
  افقیعمودیافقیعمودیعمودیمحل قرارگیری سینی ها
  پشتپایین۷ اینچی پشتپایینبالاتهویه
  دیجیتالی قابل تنظیم۳ تنظیماتهقابل تنظیمدیجیتالی قابل تنظیمقابل تنظیمترموستات
  دستکش و سینی، ورقه توریقغفسهورقه پلی استریورقه توریقفسه اضافه، ورقه توریوسایل جانبی

   

   

صادرات دستگاه توت خشک کن

صادرات دستگاه توت خشک کن کارخانه اطمینان هواساز انواع دستگاه خشک کن را با انواع کابینتی و تونلی و …وارد بازار کرده است که نوع کابینتی این دستگاه در سه نوع خانگی .نیمه صنعتی و صنعتی میباشد .فروشگاه اطمینان هواساز تولید کننده انواع خشک کن میوه و سبزی و… در ایران ،با تولید و صادرات این محصول به سایر نقاط جهان در امر ارزآوری به کشور و چرخاندن چرخ صنعت ایران و در نتیجه در کاهش نرخ بیکاری نقش بسیار زیادی دارد. یکی از این محصولات دستگاه خشک کن 60RG می باشد.

دستگاه خشک کن ۶۰RG:

مناسب خشک کردن و ابگیری انواع میوه :

(سیب , زردآلو , آلبالو , موز , توت , کیوی , انجیر, انبه , هلو , لواشک , لیمو , انگور , خرما , حبوبات , پیاز , انجیر , زرشک , زعفران , شلتوک , شوید , کشمش , گلابی , آناناس , توت فرنگی , گوجه فرنگی , خرمالو و قارچ )

انواع گوشت

گوشت ماهی -میگو -گوشت قرمز

انواع لبنیات

شیر-کشک-قره قروت

انواع گیاهان دارویی

به لیمو-ثعلب-مریم گلی-میوه کارلا-زنیان-اسطوخودوس-رازیانه-گل گاوزبان-فندوق-کندر-وانیل-پونه-حنا-هلیله سیاه-کنگربابونه

انواع غذاها

خشک کردن غذاهایی مانند انواع حلیم -انواع سوپ و…

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.